ALS Gold Medal Longlist Announced

Literary awards and literary prizes.

The longlist for the 2017 Australian Literature Society (ALS) Gold Medal has been announced.

The Australian Literature Society Gold Medal (ALS Gold Medal) is awarded annually by the Association for the Study of Australian Literature for “an outstanding literary work in the preceding calendar year.” From 1928 to 1974 it was awarded by the Australian Literature Society, then from 1983 by the Association for the Study of Australian Literature, when the two organisations were merged.

The 2017 (ALS) longlisted titles are:

One Hundred Letters Home (Adam Aitken, Vagabond)
The Easy Way Out (Steven Amsterdam, Hachette)
Between a Wolf and a Dog (Georgia Blain, Scribe)
Ghostspeaking (Peter Boyle, Vagabond)
Letters to Pessoa (Michelle Cahill, Giramondo)
Bull Days (Tina Giannoukous, Arcadia)
Ahead of Us (Dennis Haskell, Fremantle Press)
The High Places (Fiona McFarlane, Hamish Hamilton)
Music and Freedom (Zoe Morrison, Vintage)
Wood Green (Sean Rabin, Giramondo)
The Museum of Modern Love (Heather Rose, A&U)
Ruins (Rajith Savandasa, Hachette).

Previous (ALS) award winners:

2010s

2016: Brenda Niall – Mannix
2015: Jennifer Maiden – Drones and Phantoms
2014: Alexis Wright – The Swan Book[4]
2013: Michelle de Kretser – Questions of Travel
2012: Gillian Mears – Foal’s Bread
2011: Kim Scott – That Deadman Dance
2010: David Malouf – Ransom

2000s

2009: Christos Tsiolkas – The Slap
2008: Michelle de Kretser – The Lost Dog
2007: Alexis Wright – Carpentaria
2006: Gregory Day – The Patron Saint of Eels
2005: Gail Jones – Sixty Lights
2004: Laurie Duggan – Mangroves
2003: Kate Jennings – Moral Hazard
2002: Richard Flanagan – Gould’s Book of Fish
2001: Rodney Hall – The Day We Had Hitler Home
2000: Drusilla Modjeska – Stravinsky’s Lunch

1990s

1999: Murray Bail – Eucalyptus
1998: James Cowan – A Mapmaker’s Dream
1997: Robert Dessaix – Night Letters
1996: Amanda Lohrey – Camille’s Bread
1995: Helen Demidenko – The Hand That Signed the Paper
1994: Louis Nowra – Radiance and The Temple
1993: Elizabeth Riddell – Selected Poems
1992: Rodney Hall – The Second Bridegroom
1991: Elizabeth Jolley – Cabin Fever
1990: Peter Porter – Possible Worlds

1980s

1989: Frank Moorhouse – Forty-seventeen
1988: Brian Matthews – Louisa
1987: Alan Wearne – The Nightmarkets
1986: Thea Astley – Beachmasters
1985: David Ireland – Archimedes and the Seagle
1984: Les Murray – The People’s Other World
1983: David Malouf – Child’s Play; Fly Away Peter
1980-82: No Award

1970s

1975–79: No Award
1974: David Malouf – Neighbours in a Thicket
1973: Francis Webb
1972: Alex Buzo – Macquarie (play)
1971: Colin Badger
1970: Manning Clark

1960s

1966: A. D. Hope
1965: Patrick White – The Burnt Ones
1964: Geoffrey Blainey – The Rush that Never Ended
1963: John Morrison – Twenty-Three : Stories
1962: Vincent Buckley – Masters in Israel
1960: William Hart Smith – Poems of Discovery

1950s

1959: Randolph Stow – To the Islands
1957: Martin Boyd – A Difficult Young Man
1955: Patrick White – The Tree of Man
1954: Mary Gilmore – Fourteen Men
1952: Tom Hungerford — The Ridge and the River : A Novel
1951: Rex Ingamells — The Great South Land : An Epic Poem
1950: Jon Cleary – Just Let Me Be

1940s

1948: Herz Bergner – Between Sky and Sea
1942: Kylie Tennant – The Battlers
1941: Patrick White – Happy Valley
1940: William Baylebridge – This Vital Flesh

1930s

1939: Xavier Herbert – Capricornia
1938: R. D. FitzGerald – Moonlight Acre
1937: Seaforth Mackenzie – The Young Desire It
1936: Eleanor Dark – Return to Coolami
1935: Winifred Birkett – Earth’s Quality
1934: Eleanor Dark – Prelude to Christopher
1933: G. B. Lancaster (Edith J. Lyttleton) – Pageant
1932: Leonard Mann – Flesh in Armour
1931: Frank Dalby Davison – Man-Shy
1930: Vance Palmer – The Passage

1920s

1929: Henry Handel Richardson – Ultima Thule
1928: Martin Mills (Martin Boyd) – The Montforts

14