NSW Premier’s Literary Awards 2017 Shortlists

The NSW Premier’s Literary Awards were established in 1979 to celebrate the achievement of Australian writers.

The 2017 NSW Premier’s Literary Awards shortlists have been announced.

The NSW Premier’s Literary Awards were established in 1979 to celebrate the achievement of Australian writers and aim to help to establish values and standards in Australian literature.

The NSW Premier’s Literary Awards have recognised hundreds of talented Australian writers: novelists, poets, playwrights, scriptwriters, translators, and authors of non-fiction and children’s books.

Shortlisted Authors and Books in Each Category:

Christina Stead Prize for Fiction ($40,000)

Vancouver: Wisdom Tree Book Three (Nick Earls, Inkerman & Blunt)
Their Brilliant Careers: The Fantastic Lives of Sixteen Extraordinary Australian Writers (Ryan
O’Neill, Black Inc.)
The Museum of Modern Love (Heather Rose, A&U)
Where the Light Falls (Gretchen Shirm, A&U)
After the Carnage (Tara June Winch, UQP)
The Natural Way of Things (Charlotte Wood, A&U)

UTS Glenda Adams Award for New Writing ($5000)

The Memory Artist (Katherine Brabon, A&U)
Letter to Pessoa (Michelle Cahill, Giramondo)
Dodge Rose (Jack Cox, Text)
Our Magic Hour (Jennifer Down, Text)
Portable Curiosities (Julie Koh, UQP)
The Bonobo’s Dream (Rose Mulready, Xoum)

Douglas Stewart Prize for Nonfiction ($40,000)

Everywhere I Look (Helen Garner, Text)
Talking To My Country (Stan Grant, HarperCollins)
The Art of Time Travel: Historians and Their Craft (Tom Griffiths, Black Inc.)
Avalanche (Julia Leigh, Hamish Hamilton)
Our Man Elsewhere: In Search of Alan Moorehead (Thornton McCamish, Black Inc.)
Prince of Darkness: The Untold Story of Jeremiah G Hamilton, Wall Street’s First Black Millionaire (Shane White, St Martin’s Press)

Kenneth Slessor Prize for Poetry ($30,000)

Ghostspeaking (Peter Boyle, Vagabond Press)
Burnt Umber (Paul Hetherington, UWA Publishing)
Breaking the Days (Jill Jones, Whitmore Press)
Fragments (Antigone Kefala, Giramondo)
Firebreaks: Poems (John Kinsella, W W Norton)
Comfort Food (Ellen van Neerven, UQP)

Patricia Wrightson Prize for Children’s Literature ($30,000)

Magrit (Lee Battersby & Amy Daoud, Walker Books)
Something Wonderful (Raewyn Caisley & Karen Blair, Viking)
Desert Lake: The Story of Kati Thanda‐Lake Eyre (Pamela Freeman & Liz Anelli, Walker Books)
Iris and the Tiger (Leanne Hall, Text)
Figgy and the President (Tamsin Janu, Omnibus)
Welcome to Country (Aunty Joy Murphy & Lisa Kennedy, Black Dog Books)

Ethel Turner Prize for Young Adult’s Literature ($30,000)

Elegy (Jane Abbott, Random House)
The Ghost by the Billabong (Jackie French, HarperCollins)
The Sidekicks (Will Kostakis, Penguin)
One Thousand Hills (James Roy & Noël Zihabamwe, Omnibus)
The Boundless Sublime (Lili Wilkinson, A&U)
One Would Think the Deep (Claire Zorn, UQP)

Multicultural NSW Award ($20,000)

The Hate Race (Maxine Beneba Clarke, Hachette)
Offshore: Behind the Wire on Manus and Nauru (Madeline Gleeson, NewSouth)
Not Quite Australian: How Temporary Migration is Changing the Nation (Peter Mares, Text)
Of Ashes and Rivers that Run to the Sea (Marie Munkara, Vintage)
Promising Azra (Helen Thurloe, A&U)
The Fighter: A True Story (Arnold Zable, Text)

The NSW Premier’s Translation Prize ($30,000)

J M Q Davies
Penny Hueston
Jennifer Lindsay
Royall Tyler

Multicultural NSW Early Career Translator Prize ($5000)

Jan Owen
Christopher Williams.

Nick Enright Prize for Playwriting ($30,000)

The Hanging (Angela Betzien, Sydney Theatre Company)
You and Me and The Space Between (Finegan Kruckemeyer, Terrapin Puppet Theatre and
Honolulu Theatre for Youth)
The Drover’s Wife (Leah Purcell, Currency Press, Belvoir and Oombarra
Productions)
Ladies Day (Alana Valentine, Currency Press and Griffin Theatre Sydney)

Betty Roland Prize for Scriptwriting ($30,000)

The Code Series 2 Episode 2 (Shelley Birse, Playmaker Media)
Sucker (Lawrence Leung and Ben Chessell, RKP Productions with Jason Byrne Productions)
Down Under (Abe Forsythe, Riot Film Pty Ltd)
The Kettering Incident, Episode 1: Victoria Madden (Porchlight Films and Sweet
Potato Films)
Afghanistan: Inside Australia’s War, Episode 3 ‘We All Have To Get Home’ (Victoria Midwinter
Pitt, Essential Media and Entertainment)
Cleverman, Episode 5 ‘Terra Nullius’ (Michael Miller, GoalPost Pictures)

The winners will be announced at the Sydney Writers’ Festival on 22 May.

Voting for the People’s Choice award is open.

Votes can be cast here.